RSS وبلاگ

محال عقل

ادبیات پارسی یکی از منابع بسیار خوب آموزش مفاهیم و کارکرد های سواد مالی  به کودکان و نوجوانان به زبان حکایت و داستان است . یکی از این کتاب ها گلستان سعدی است که حکایات فراوانی درباره ثروت، تجارت،بخشش، قناعت، درویشی و توانگری دارد. ویژگی این حکایات و سایر کتاب های تاریخی که حاوی لطایف و ظرایف شنیدنی و خواندنی است، در این است که این حکایات اغلب با پند و اندرز های اخلاقی همراه بوده و این نکته ای است که در آموزه های نوین و جدید کمتر به آن پرداخته می‌شود. بازخوانی و نگرشی دوباره به این داستان ها برای رشد تدبیر و پرورش اخلاق اقتصادی، منبعی غنی و قابل تامل خواهد بود . امروز بعضی از این حکایات را با هم مرور می‌کنیم :

چرا من دولتمند و پولدار نیستم؟

یکی از بهترین کتاب هایی که خواندنش در دوران جوانی و زودهنگام لازم و ضروری است( البته بعد از کیمیاگر 😊) کتاب کوچکی است که مفاهیم بزرگی رو در خودش داره. من خودم دیر به خوندنش رسیدم، اما سعی کردم به هرکسی که مشتاق و علاقه مند مطالعه و اندیشیدن درباره خود و زندگی اش هست معرفیش کنم . کتاب از نویسنده ای انگلیسی است که عمر چندان طولانی ای نداشته و به گمانم در48 سالگی به دیار باقی شتافته.

از اینجا آغاز کنید

در دنیای امروزی گرچه خواندن و نوشتن جزو بدیهیات سواد محسوب می‌شود اما به تنهایی نمی‌تواند فرد را در جهان پیشرفته و دیجیتالی نوین کمک کند. یکی از ضروریات زیستن در دنیای کنونی داشتن سواد مالی است . مجموعه ای از دانسته ها و دریافت های بشری از محیط اطراف و شیوه ها و روش های درآمد زایی، حفظ و افزایش سرمایه، پس انداز و هزینه، به فرد این قدرت را می‌دهد تا فراتر از روزمرگی ها، با دانش و بینش لازم، زندگی خود را بهبود بخشد و از حال به آینده پلی برقرار کند و سفر چند ده ساله اش تا مقصد را با آرامش خاطر و سبکی روح طی نماید.